Psyche – umysł
Patos – cierpienie
Logos – nauka
Psychopatologia to jedna z dziedzin psychiatrii, która zajmuje się opisem, interpretacją, klasyfikacją i wyjaśnianiem zjawisk psychicznych, o których można mówić w znaczeniu klinicznym.
Za ojca psychopatologii uważany jest niemiecki psychiatra Carl Jaspers. Jego podręcznik „Psychopatologia ogólna”, wydany w 1911 roku zawiera szerokie jak na tamte czasy spektrum opisów fenomenologicznych objawów.
W literaturze przedmiotu występuje rozróżnienie na:
• PSYCHOPATOLOGIĘ OGÓLNĄ – która odnosi się do ogólnie pojmowanych przejawów zaburzeń psychicznych. Zawierające się w niej zwroty i sformułowania stanowią niejako całokształt terminologii psychiatrii.
• PSYCHOPATOLOGIĘ SZCZEGÓŁOWĄ – która w przeciwieństwie do poprzedniej odnosi się do odrębnych zaburzeń psychicznych. Odwołując się do poszczególnych przypadków, nadaje ogólnym terminom indywidualne zastosowanie.
Życie ludzkie nacechowane jest zmiennością i wieloznacznością. Każda z podejmowanych prób jego oceny, czy opisu wiąże się z koniecznością podjęcia próby zdefiniowania go przy użyciu ograniczonej liczby praktycznych pojęć. Odnosi się to tak do ewolucyjności psychopatologii jako dziedziny naukowej, jak również do oceny psychopatologicznej w odniesieniu do zaburzeń chorej osoby.
Psychopatologia i diagnostyka odnosi się do fenomenologii, symptomatologii, syndromologii oraz nozologii.
Fenomenologia – jest dziedziną, która odnosi się tu do przejawów życia psychicznego. Poddaje analizie fenomeny, celem uchwycenia ich cech ogólnych, strukturalnych, stałych i istotnych.
Symptomatologia – odnosi się do już wyróżnionych fenomenów psychicznych, których określenie przydatne jest w ustalaniu rozpoznania, czy zaplanowaniu terapii. Stanowią niejako wskaźnik wsparcia.
Syndromologia – która zajmuje się już zespołami psychopatologicznymi. Mianem zespołu określa się tu cały zbiór objawów, które występują wspólnie w naturalnych warunkach. Prawidłowe rozpoznanie tego zespołu oraz właściwy opis stanowi fundamentalny etap opisu zaburzeń psychicznych.
Nozologia – zajmuje się porządkowaniem zespołów psychopatologicznych według przyjętych zasad teoretycznych i praktycznych, co stwarza możliwość utworzenia systemu nozologicznego – klasyfikacji zaburzeń psychicznych. Umiejscowienie zespołów w klasyfikacji zależne jest dostępnością wiedzy na temat uwarunkowań ich występowania.
K. Kozicki
W dniu 1 lipca 2016 r. weszły w życie rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 22 czerwca 2016 r.: w sprawie ustalenia wzorów deklaracji składanych Zarządowi Państwowego …
Środowiskowy Dom Samopomocy „Dworek” jest placówka pobytu dziennego, przeznaczoną dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Zapewniamy pomoc przy rozwiązywaniu problemów życia codziennego poprzez udział w treningach przygotowujących do sam
Środowiskowe domy samopomocy, zwane inaczej ośrodkami wsparcia, służą budowaniu sieci oparcia społecznego i przygotowują do życia w społeczeństwie oraz funkcjonowania w środowisku. Są przeznaczone dla osób przewlekle, psychicznie chorych