20 maja br. Sejm RP przyjął senacki projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów. Decyzja Sejmu jest wykonaniem wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 18 listopada 2014 roku.
Na dzień dzisiejszy obowiązujące przepisy mówią o tym, że w jednej rodzinie może być przyznane tylko jedno świadczenie opiekuńcze dla opiekuna osoby niepełnosprawnej. Trybunał Konstytucyjny orzekł natomiast, że zapis (art. 17 ust. 5 pkt 4 ustawy o świadczeniach rodzinnych w brzmieniu obowiązującym do 13 października 2011 r.), który uniemożliwiał przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego na przykład rodzicowi, który zrezygnował z pracy, aby zajmować się niepełnosprawnym dzieckiem, jeśli drugi z rodziców otrzymuje takie wsparcie na innego niepełnosprawnego członka rodziny jest niezgodny z Konstytucją. Zgodnie z zakwestionowanym przepisem taka pomoc nie przysługiwała, gdy osoba w rodzinie miała ustalone prawo do dodatku do zasiłku z tytułu opieki nad dzieckiem w trakcie urlopu wychowawczego lub świadczenia pielęgnacyjnego.
Zmiany mają dotyczyć takich punktów: 1) uchylenie pkt 4. z art. 17 ust. 5, którego obecne brzmienie jest analogiczne do zakwestionowanych przez TK przepisów obowiązujących do 13 października 2011 r.; 2) ma zniknąć zapis w art. 16a ustawy o świadczeniach rodzinnych, który dotyczy specjalnego zasiłku opiekuńczego i nie pozwala na przyznanie w jednej rodzinie specjalnego zasiłku opiekuńczego więcej niż jednej osobie.
Senatorowie postanowili wprowadzić także zmianę do ustawy z 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów. Ma być tam dodany zapis, który mówi o tym, że przyznanie innej osobie w rodzinie dodatku do zasiłku na urlopie wychowawczym lub świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad inną osobą, nie powoduje utraty zasiłku dla opiekuna.
W chwili obecnej projektem zmian przyjętych przez Sejm zajmie się Senat. Planuje się, że nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2017 r.
Lesław Łesyk (na podstawie doniesień prasowych)
Polecamy artykuł Łukasza Rudzińskiego, l.rudzinski@trojmiasto.pl Czy osoby niepełnosprawne mogą sprawnie i szybko dostać się na wydarzenia kulturalne w trójmiejskich instytucjach kultury? Postanowiliśmy przyjrzeć się udogodnieniom w poszczególnych placówkach, konfrontując …
Galeria Miejska Arsenał zaprasza na wystawę Marca Tobiasa Winterhagena. Galeria Miejska Arsenał zaprasza na wystawę Marca Tobiasa Winterhagena, której tematem przewodnim jest niepełnosprawność. Wernisaż zaplanowano na 21 listopada o go
Środowiskowe domy samopomocy, zwane inaczej ośrodkami wsparcia, służą budowaniu sieci oparcia społecznego i przygotowują do życia w społeczeństwie oraz funkcjonowania w środowisku. Są przeznaczone dla osób przewlekle, psychicznie chorych