- W związku ze zmianami demograficznymi, szeroko rozumiana polityka społeczna wobec osób starszych stanowi jeden z priorytetów działań publicznych – mówiła wiceminister Bojanowska. Musi się ona koncentrować wokół ich sytuacji materialnej, stanu zdrowia i zapewnienia opieki zdrowotnej, sytuacji mieszkaniowej, a także aktywności zawodowej, społecznej, edukacyjnej, kulturalnej czy sportowej.
- Polityka społeczna wobec osób starszych została uznana przez Radę Ministrów jako jeden z priorytetów polityki publicznej. W celu zwiększenia współczynnika dzietności wprowadzony został program Rodzina 500+ – przypomniała wiceminister.
Jednym z działań podjętych w celu poprawy sytuacji materialnej osób starszych o najniższych dochodach jest podwyższenie kwoty minimalnej emerytury oraz minimalnej kwoty renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy. - Od 1 marca 2017 r. minimalna emerytura wyniesie 1000 zł brutto. Najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrośnie do 750 zł - stwierdziła wiceminister Elżbieta Bojanowska.
Zwróciła też uwagę na prowadzoną przez resort rodziny kampanię informacyjną „Bezpieczny i Aktywny Senior”. Ma ona na celu nie tylko podniesienie poziomu bezpieczeństwa osób starszych, ale także zwiększenie ich aktywności, zarówno fizycznej, jak i społecznej.
Informacja o sytuacji osób starszych w Polsce za rok 2015 r. będzie jeszcze prezentowana na posiedzeniu plenarnym w Sejmie.
Źródło: http://www.mpips.gov.pl/aktualnosci-wszystkie/art,7566,8614,sytuacja-osob-starszych.html
Galeria Miejska Arsenał zaprasza na wystawę Marca Tobiasa Winterhagena. Galeria Miejska Arsenał zaprasza na wystawę Marca Tobiasa Winterhagena, której tematem przewodnim jest niepełnosprawność. Wernisaż zaplanowano na 21 listopada o godz. …
Polecamy artykuł Łukasza Rudzińskiego, l.rudzinski@trojmiasto.pl Czy osoby niepełnosprawne mogą sprawnie i szybko dostać się na wydarzenia kulturalne w trójmiejskich instytucjach kultury? Postanowiliśmy przyjrzeć się udogodnie
Osoby niepełnosprawne zyskają teraz pomoc podczas jednej z bardzo istotnych czynności dnia codziennego. Spożywanie posiłków w przypadku niemożliwości wykonania tej czynności samodzielnie angażuje czas opiekuna. Istotny jest jednak nie tylko